Chandima Bandara Ambanwala

Departamenti i Arkeologjisë dhe Menaxhimit të Trashëgimisë, Universiteti Rajarata i Sri Lanka, Mihintale.

Mesjeta / epoka mikrokozmike në Sri Lanka

Chandima Bandara Ambanwala

Njeriu në përgjithësi është i orientuar drejt qëllimit të artit dhe krijon një qëndrim zhvillimi si rezultat i zhvillimit të njerëzimit. Arkeologët dhe historianët e artit janë identifikuar nga kryeveprat e krijuara si rezultat i përparimit mendor vetë epokës purāśilā kur njeriu e lartë duke pasur parasysh nivelin e globale. Lock-njohur shpella në Francë læskōs jugore (rreth 20,000 vjet më parë) dhe në veri të Spanjës ælṭamīrā guhāvanhi (BC 34,000-12,000) dhe regjistrohen në muret e pikturave të famshme botërore dhe RS të kafshëve në këtë drejtim është. Përveç kësaj, shënimet dekorative si dhe statujat e regjistruara në vezët e vjetra shell, të cilat u zbuluan përmes gërmimeve arkeologjike të botës Mavudevan̆gana Format femërore të konsideruara si përfaqësuese janë gjithashtu në mesin e mostrave që zbulojnë mendimin artificial të moshave të epokave. Është thënë gjithashtu se këto dizajne çojnë në periudhën e 35,000-20,000 krahasuar me periudhën e epokës së mesme në Sri Lanka.

Me perspektivat sociale dhe arkeologjike mbi artin dhe veprave të përdorura nga njeriu prehistorik gjatë Sri Lanka paraqitura nga Dr Perera Prehistoric osṭrēliyānu Universiteti Kombëtar i Sri Lanka, në qoftë se vëmendja e mjaftueshme është dhënë për shkallë darśanasūri tij nindhanayē. Më pas si rezultat i Zoologu i njohur Kalum Nalin manamēndraāracci e tij dhe për të sjellë analitike artikull të botuar përpilimin e lexuesit angleze është në gjendje për të kuptuar të mjaftueshme në lidhje me të (Artikulli u detyrua për të trajtuar këto masa në rruaza të këtij neni.). Madhyaśilā apo epokë kṣudraśilā projektimin formal dhe të hollë mbi një gamë të gjerë të dëshmive arkeologjike janë gjetur përmes gërmimit të njëjtën kohë mundësi për të dini se shpella para-historike në Sri Lanka.

Far-Bulathsinghala hiyan guhāeven afërsinë gjetur në shpinë përgatitur rruaza thekur (vjet para 38,000) (majtas foto), baṭadom̆balena 7c shtresa (vjet para 37,000-32,000) gjenden predha detit rruaza - gjetur më të vjetër paḷadanāvayi parahistorike epokë. (Foto lart djathtas), shtresa baṭadom̆balena 6 (vjet para 16,000-14,300) Të dy ekipet u takuan detin belikaṭuvakin rrathë përgatitura oivalākāra (poshtë djathtas foto)

Në kontekstin e mesme / mikrokozmosit të Sri Lankës dhe kalbjes së tyre, dëshmitë e artefakteve të tjera përveç arteve marciale artificiale janë të rralla. Planifikuar për 31,000 këtë vit Baṭadom̆balena Një pllakë e bërë nga një shtresë tokësore e bërë nga zbardhuar mbetet dëshmia më e hershme e kësaj. Këta faktorë janë provuar të jenë me rëndësi më të madhe se ato të fituara nga India dhe vendet e tjera. Përveç kësaj, ajo është e vendosur pranë Awissawella Kithulgala Belleken Gjithashtu u gjetën rruaza në formë fuçi. Pranë Kuruwitës Baṭadom̆balena Konsiderohet arkivoli më i vjetër që gjendet në pikën parahistorike të Belikas Sri Lanka nga shtresa e tokës me emrin 7c (rreth 28,500 përafërsisht). Ajo është projektuar nga një pjesë e qafës së rrumbullakët të një oktapod të vetme, i cili gradualisht hiqet nga maja. Ky moment është 13.7 × 15.3 × Madhësia 1.5, kafe me ngjyrë. Kafazi i mesëm i kësaj rrezeje është i dizajnuar delikatesisht dhe mund të identifikohet si një vrimë angled.

La Rose Pink Mixed Ridimeen Milimetër 8.2 × 6.3 × 0.6 Baṭadom̆balena Kjo është një shtresë pesë-shtresore e 6 (16,000-14,300 e Vitit), dhe mbikëqyrësit e bunkerëve të detit të Belikit është gjithashtu e rëndësishme në këtë kontekst. Skajet e saj janë të gdhendura delikate në njërën anë dhe mund të shkurtohen për të rritur gjallërinë e saj. Në qendër të ndërtesës formohet një vrimë delikate.

shtresë Baṭadom̆balena 5 gjetur (BP ca.13,500 vjet më parë) predha kumbonte copë (majtas) u takua me rrathë të tjera shtresa baṭadom̆balena 6 gjilpërë të vetme me deti Gërmimet një pjesë të zinxhirit është formë ovalākāra (në mes) u takua Attanagalla unazë potgulleniiiin (i duhur)

Kuruwita Baṭadom̆balena Pesë rrathë tjerë shtresë të vetme e gjilpërës gjenden në një det të 6 Gërmimet pjesën e lartë është përgatitur dhe është në formë ovale. Kjo dritë të verdhë Madhësia mm 8.7 × × 7.7 1.5 dhe buzë e saj e jashtme është projektuar si një vrimë të holla dhe delikate në qendër të elektronike ka qenë i përgatitur. Shtresa e pestë e gallenē 5 zbuluar (BP vjet para ca 13,500) rreshtat e predha, rruaza vendosur copë formë pothuajse trekëndëshi shfaqet si sipërfaqet e ngurta janë pastrim një vrimë në setin delikat elektronik për t'i dhënë fund. Lartësia maksimale dhe gjerësi dhe trashësi mm mm 16.9 nga 10.0 × 0.6 milionë dhe merr ngjyrë gri.

Bulathsinghala Far-hiyan Deti i Hawaiut, i cili jeton në një det të veshur në një shpellë parahistorike,

Rrobat e bëra nga shkurre - Attanagalla Bookgoolena (majtas) dhe Alugalage (djathtas)

Perlat e syrit gjithashtu kanë një vend të rëndësishëm në përqëndrimin në arkeologjinë sociale në Sri Lanka. Pjesa e poshtme e këtij dhëmbi është e prerë imët në të dy anët dhe e vendosur në një zakon. Profesor Xiamus 2010 i Institutit Pasuniversitar të Arkeologjisë Gamini Adikari ගේ ප‍්‍රමුඛත්වයෙන් සිදුකළ අත්තනගල්ල පොත්ගුල්ලෙන කැනීම මඟින් ප‍්‍රාග් ඓතිහාසික කලාව හෙවත් ආභරණ පිළිබඳ සාධක කීපයක්ම ලැබී ඇත. මෙම කැනීමේ දී ද මෝර මතස්‍යය දතකින් සකස් කළ ගෙල පළදනාවක් අනාවරණය වී ඇති අතර එය විශේෂ ආභරණයක් වශයෙන් හඳුනාගත හැකි වේ. ඊට අමතරව මුහුදු බෙලිකටුවෙන් කළ දළ චතුරස‍්‍රාකාර හැඩයක් ගන්නා පළදනාව ද වැදගත් නිර්මාණයක් වශයෙන් හඳුනාගත හැකි වේ. එයින් පසුව මහාචාර්ය Raja Somadeva විසින් සිදුකළ grup ingranazhesh Gërmimi prehistorik gjithashtu ka të njëjtin gjerdan.

ප‍්‍ර‍්‍රාග් ඓතිහාසික සන්දර්භ තුළින් අනාවරණය වන්නා වූ ගස් ගොළුබෙල්ලන්ගේ කටු, යොතක අමුණා මාලයක් ආකාරයෙන් ගෙල පැළඳි ආභරණ වශයෙන් මධ්‍යශිලා මානවයා විසින් භාවිත කරන්නට ඇතැයි අදහසක් ඉදිරිපත් වී ඇත. ප‍්‍රාග් ඓතිහාසික පුරාවිද්‍යා ස්ථානවලින් අනාවරණය වන ගොඩබිම හා මිරිදියේ වාසය කරන ගොළුබෙල්ලන්ගේ කටුවේ සිදුරක් පැවතීම මේවා ආභරණ ලෙස භාවිත කිරීමට ඇත යන, අනුමාණ අදහසට පුරාවිද්‍යාඥයින් ‌යොමු වීමට බල පා ඇත. මෙම බෙල්ලන් අතර වර්ෂා වනාන්තරවල වාසය කරන Acavus හා Oligospira විශේෂයනට අයත් මෙන් ම මිරිදියේ ජීවත් වන Paludomus වර්ගයන්ට අයත් ගොලුුබෙල්ලන් හඳුනාගත හැකි වේ. මෙම බෙල්ලන්ගේ කවචයේ පහළ කොටසේ පවත්නා සිදුර තුළින් හුයක් යොදා, මාලයක් මෙන් සකසා ගෙල පළදින්නට ඇතැයි විශ්වාස කරයි. නමුත් යම් පුද්ගලයෙකු වැඩි රුචිකත්වයක් දක්වන්නේ දුර්ලභ දෙයක් හෝ අලංකාරවත් වඩා ආකර්ශනීය දෙයක් ආභරණ වශයෙන් පැලදීමට බැව් වර්තමාන සමාජය දෙස බැලීමෙන් වුව පැහැදිලි වේ. ඒ අනුව ගස් හා දිය ගොළුබෙලි කවච ආභරණ වශයෙන් භාවිත වන්නට ඇති අවකාශය අඩු බව සාමාන්‍ය සමාජය දෙස බැලීමේ දී වුව පැහැදිලි වේ. එ සේ නම් එකී කවචයන්ගේ ඇති සිදුර ඇති වූයේ කුමන සාධක නිසාද යන්න සලකා බැලිය යුතු වේ. කවචයේ ඇතුළත ඇති මාංශ කොටස පිටතට ගැනීම සඳහා මෙවැනි සිදුරක් භාවිත කරන්නට ඇතැයි යන්න ඒ පිළිබඳ ඇති විකල්ප පැහැදිලි කිරීමකි. මේ පිළිබඳ දීර්ඝ වශයෙන් තම අවධානය යොමු කරමින් අධ්‍යයන කටයුතු සිදුකළ ආචාර්ය Wasantha Sena Weli An Duket se ideja që kjo vrimë është përdorur për të mbledhur, transportuar dhe ruajtur ato për dëshirën e ruajtjes së njerëzve parahistorikë është më e pranueshme. Por është më racionale të mendosh se këto vrima do të prodhojnë këtë vrimë përmes ndikimit themelor të të gjitha këtyre gjërave.

Gjetur në Sri Lanka Mjete gjeometrike mikroskopike të gurit (ජ්‍යාමිතික හැඩ ඇතිවන සේ නිර්මාණය කළ සෙන්ටිමීටර් 4.5ට වඩා කුඩා ගල් මෙවළම් මේ නමින් හඳුන්වයි.) අතිශය සියුම් හා කලාත්මක ලක්‍ෂණයන්ගෙන් අනූන ය. ලෝකයේ වෙනත් රටවල ක්‍ෂද්‍රශිලා මෙවළම් සමඟ සන්සන්දනය කිරීමේ දී ලංකාවෙන් හමුවන ක්‍ෂුද්‍රශිලා මෙවළම් විශිෂ්ට ලක්‍ෂණයන්ගෙන් අනූන බව ඒ පිළිබඳ විශේෂඥයින්ගේ අදහසයි. එබැවින් ඍජු ලෙස කලානිර්මාණ වශයෙන් නම් කළ නොහැකි වුවත් මෙම ගල් මෙවළම් ද මධ්‍යශිලා බලංගොඩ මානවයාගේ කලාත්මක චින්තනය හා නිර්මාණශීලීත්වය පිළිබිඹු කරන නිර්මාණ ලෙස සලකා බැලීමට හැකියාවක් ඇත. ලංකාවේ ශිලාමෙවළම් අතර ‘Balangoda Der Tool'(Pika Balangoda) mjete guri, të cilat janë shumë delikate dhe shumë artistike. Këto janë bërë nga guri i kuarcit të pastër, dhe janë të dizajnuara për të hequr pllakat nga jashtë dhe për t'u kthyer në një formë konveks. Këto mjete janë përdorur në shtresën Batadombalai 7b, të cilat janë zbuluar gjatë shtresës së tokës 30,000 vjet dhe në Embilipitiya. Është e rëndësishme që vetëm një numër i vogël i armëve të tilla janë gjetur në Sri Lanka. Profesor në të kaluarën Raja Somadeva Një gërmim arkeologjik i kryer në Udawalawe nga Udayala bëri të mundur identifikimin e këtij lloji të 3. Dr. Shiran DeraniyagalaSipas mendimit, ky mjet nuk u përdor si armë. Duke supozuar se ky mjet është një mjet i veçantë që përdoret për të përfaqësuar udhëheqjen ose komunitetin e moshës së zakonshme, mund të supozohet si një mjet i shenjtë për adhurimin fetar.

Kuzhina prehistorike : Lokacionet në pjesë të ndryshme të Sri Lanka janë identifikuar nga më shumë se cuisines 50 në stilin primar. Duke përdorur një teknikë të thjeshtë ose primitive, piktura e pikturës quhet "pikturë e stilit primar", pa përdorimin e ngjyrave të veçanta. HCP Bell, Johnstil, CG Dhe B. Isad. Çifti Seagmann, PEEP Deraniyagala, BD Studime mbi stilin primar të pikturës në Sri Lanka nga disa studiues duke përfshirë Profesor Raj Somadeva dhe Nandadewa. Këto piktura janë të rregulluara në dy mënyra: pikturë dhe gdhendje. No përgatitur një kurrë nuk ka qenë, në natyrën e tehut guri mund të jetë Hindusët kruarje sipërfaqe me ndihmën e majë të një të mprehtë Listat Rock shfrytëzimin e thekë shkëmbit tiruvāṇā regjimin vizatim mund të identifikohet tha demonstratën në sipërfaqen e hirit druri apo ngjyrosje bli duke përdorur Listat. Midis pikturave shpellore të stilit primal të Sri Lanka, shumica e pikturave janë bërë duke përdorur një hirit gri të bardhë apo të ngjashme ose gëlqere të ngjashme. Vetëm disa pika mund të identifikohen me anë të pikturës duke përdorur ngjyra të ndryshme. Shtëpi njëkatëshe piktoreske në rrethin Badulla është një kulm i vendit të saj.

Si një shqyrtim i përgjithshëm i zonave të Sri Lankës, piktura të tilla janë bashkuar nga Prof. Bī.ḍi. Nandadeva Është theksuar. Kjo është, a. Zona Qendrore e Veriut, b. Rajonet e Lindjes dhe Juglindjes dhe c. Qendrore Hills. Thanthirimale billǣva, komārikā fusha të Galgepitiya tillë Aadiyagala konagarāyaṁkulam dhe është e vendosur në mes të rajonit Qendror. Shumica e atyre që në mesin primar Field pikturë stil në vendin e Lindjes dhe të zonës Jug-lindore, ku fusha përfshirë konattēgoḍa Galgepitiya, puṁcikiriammā Galgepitiya, hulaṁnugē, mahalēnamaeḷiya, maṇḍāgalgē, bam̆baragastalāva, kan̆durupokuṇa, pānamavæva, rajagalakanda, Kudumbigala, Gonagolla, ussāgala, Sangamankanda dhe Ka shumë vende si Nilgirikanda. Molagoda, Mesolithic ætubæn̆dilena Dorawaka nidhahangala ndryshim ka ndodhur dhe se zona të tilla mund të identifikohet, ku pikturat e zakonshme të vendosni sistemin të vendosur në rajon, i cili përfaqëson shpatet perëndimore të rajonit Highlands qendrore.

Mbishkrimet e këtyre pikturave në Sri Lanka ende nuk janë studiuar plotësisht. Këto piktura nuk e dinë se pikturat i përkisnin epokës parahistorike. Shkencëtarët si Ségigman Couple dhe John Stein, të cilët kanë hulumtuar këtë lloj pikture, kanë folur që këto piktura janë në kohët e fundit. Vëzhgimet mbi se si të vishen dhe piktura të tilla nga gratë Veddha studiuesit e mësipërme për svāmīpuruṣayin tyre dhe meshkuj gallenvalin raste lënë djegie druri bilancin e pështymë gri dhe goja e përzier me pikturat theksuar nga vetë përkatëse në vende të tilla si në dhe të qarkut Tantirimale Colombo Janë përmendur gjithashtu edhe femrat Wadi. Pikturat e lokacioneve të njohur të shumave të konsiderueshme të prerë Katarit dhe të përpunuara kur historicitetin e shënimet e tyre mbi muret nga shpellat e hershme shënimet Brahmi shkrim, ose të jetë në gjendje për të krijuar një ide të kohës. Prandaj, një numër i rëndësishëm i këtyre pikturave mund të përcaktohet nga periudha historike. Midis këtyre pikturave mund të ketë disa piktura që i përkasin periudhës parahistorike Shiran Deraniyagala Do të japë reagime. Por në të ardhmen, për shkak të eksperimenteve formale duhet të provohet. Pikturat e Dorawaka, Molagoda nævugala dhe vitet pikturë Vendndodhja para 28,000-2600 periudhën parahistorike e pikturave të periudhës parahistorike ūrākanda dhe padavigampoḷa vendndodhjen (vite para 2,600-2300) të Shërbimeve Sociale Prof. Nandadewa është gjithashtu e vështirë të matet.

Ajo është e vendosur pranë Warakapola të përqëndrohet në prishjen e këtyre pikturave Mesolithic ඇතුබැඳිලෙනින් මේ පිළිබඳ අවධානයට පාත‍්‍රකළ යුතු සාධක අනාවරණය වී ඇත. ඒ ලෙන තුළ ගල් භිත්තියේ සූරා සටහන් කර ඇති සිතුවම් සංචිතයේ පහළම මට්ටමේ පවතින සිතුවම් කැනීමේ පස් ස්තර හා සැසඳීමේ දී සමාන්තර ස්ථරණය අනුව ස්තර අංක IV නොහොත් සංසිද්ධි අංක 49ට සමාන්තර බව හඳුනාගන්නා ලදි. මෙම ස්ථරය කාබන් 14 ක‍්‍රමය යටතේ අදින් වසර 1950+/_50ට අයත් බව නීර්ණය කෙරිණි. මෙම කාලනීර්ණය අයත් වන්නේ මූල ඓතිහාසික අවධියටයි. ඒ අනුව මෙම සිතුවම් ප්‍රොටෝ ඓතිහාසික හෝ මූල ඓතිහාසික අවධියට අයත් සිතුවම් බව විධිමත් පුරාවිද්‍යා කාලනීර්ණ අනුව පැහැදිලි වේ. මෑත කාලීනව අවධානයට පාත‍්‍ර වූ බදුල්ල ආසන්නයේ පිහිටි Kurullangala Megjithëse pikturat që tregohen janë të përafërta, mund të supozohet se ato duhet të jenë shumë më të hershme, por për shkak të nevojës për kërkime formale arkeologjike.

Antropologjia fizike e epokës mesjetare / mikrokozmike në Sri Lanka

Dr. PEP Daraniyagala

Megjithëse vëmendja e disa akademikëve është përqendruar në antropologjinë fizike të njerëzimit balangoda në Sri Lanka, megjithatë, Dr.PEPI. Prof. Dr. Deraniyagala KAR. Kennedy හා ආචාර්ය Diana Honey Studimet nga studiuesit janë edhe më të rëndësishme. Gërmimet arkeologjike të kryera në vend dhe një datë formal studimet parahistorike zbuluar një madhësi të plotë ose jo të plotë fletë template njeriut është më shumë se 100. Ndër Embilipitiya bellanbædipælæssa (Human 30 milion), Avissawella Kithulgala Belilena (12 Human milion), Kuruwita baṭadom̆balena (Human 33 milion) Bulathsinghala Far-hiyanlena (Human 9 milion), Sigiriya pranë Pothanegama (në 2 templates plotë njerëzore) Hungama miṇīætiliya dhe Attanagalla Pottagallena (humane, 5) mund të identifikohet. Disa nga këta faktorë tregojnë një templates plotë dhe shumë të pjesës tjetër janë secili sækilivala apo mānavayinaṭa. Eshtrat e njeriut janë faktorë në përgjithësi duke pasur parasysh periudhën e zgjatur deri në 37,000 vjet më parë, nga koha e viteve para 5,400. Ajo gjithashtu nuk mund të identifikohet me të ndjehen të templates nga këndvështrimet e specieve të vjetra apo seksit. Këto fraktura të eshtrave Bellanbæn̆dipælæssen අනාවරණය වූ සාධක පිලිබඳ අවධානය යොමු කිරීමේ දී එම කාලයේ පිරිමින්ගේ සාමාන්‍ය උස සෙන්ටී මීටර් 174ක් පමණ ද කාන්තාවන්ගේ සාමාන්‍ය උස සෙන්ටී මීටර් 166ක් පමණ ද වේ. මානවයින්ගේ උසේ හැටියට කොදු ඇට අසාමාන්‍ය ලෙස කෙටිවන අතර ම ගෙලෙහි වූ අක්‍ෂ කොදු ඇටය ද කෙටි විය. හිස් කබල ඝණත්වයෙන් වැඩි වන අතර ම හිස්කබල විචල්‍ය පරිමාවෙන් යුතු විය. දිගටි හැඩයක් ගත් හිස්කබල, මිටි කුහරය, පසු පසට නෙරාගිය නළල ද සහිත ය. හිස පිටුපස වූ නැම්ම පැහැදිළි ය. හකු ඇට ඝණ හා පුළුල් වෙයි. ඇස් බැම සමහර විට බර ස්වභාවයෙන් යුක්ත ය. නාස් පසුපසින් උන්නතාකාර ද මුළින් වලයාකාර ද වෙයි. සමහර වැඩුණු පිරිමීන්ගේ නාසා සිදුරේ මුල සිට උඩු උල් දත්වල මුල දක්වා දුර බෙහෙවින් වැඩි වෙයි. තල්ල විශාල ය. පුළුල් වූ හක්ක දැඩි බවත් පෙන්නුම් කරයි. දත් සාමාන්‍යයෙන් විශාල වන අතර විශේෂයෙන් ඇඹරුම් දත් විශාල ය. ගාත‍්‍රා ඇට දැඩි වේ. මෙම සාධක පොදුවේ සලකා බැලීමේ දී මෙම සාධක ඔස්ට්‍රොලොය්ඩ් වැදි ජනයාගේ ලක්‍ෂණ නීරුපණය කරයි. මෙම සාධක අනුව පෙනී යන්නේ Homo erectus මානවයාගේ ශාරිරික ලක්‍ෂණ ශ‍්‍රී ලංකාවේ මධ්‍යශිලා මානවයා තුළ යම් පමණකට අන්තර්ගත වී පැවති බවයි.

Imazhi i njeriut të Balangoda - Dr. PEP Si e pa Deraniyagala

බෙල්ලන්බැඳිපැලැස්ස ප‍්‍රාග් ඓතිහාසික පුරාවිද්‍යා ස්ථානයෙන් අනාවරණය වූ සාධක අනුව බලංගොඩ මානවයාගේ ශාරිරික ලක්‍ෂණවලින් සමහරක් පිළිබඳ අවධානය යොමුකිරිම ලංකාවේ ප‍්‍රාග් ඓතිහාසින මානවයා පිළිබඳ අවබෝධ කරගැනිමට වැදගත් වේ. ඒ අනුව පිරිමියෙකුගේ උස සෙන්ටිමීටර් 177 (අඩි 5. අඟල් 8) ක් හා කාන්තාවකගේ උස සෙන්ටිමීටර් 166 (අඩි 5. අඟල් 5)ක් පමණ වේ. කපාල ධාරිතාව වෙනස්වන සුළුය වන අතර පිරිමියෙකුගේ එය මිලිලීටර් 1589.72ක් පමණ ද ගැහැණියකගේ මිලි ලීටර් 919.66ක් ද වේ. පුළුල් කපාලය පැතැලි ය. නළල කැපී පෙනෙන ලෙස බෑවුම් සහිත ය. යටි හනුව වැද්දන්ට වඩා විශාල වන අතර අපර කපාල වක‍්‍රය කැපී පෙනෙන ආකාරයෙන් පිහිටා ඇත. නිකට වැද්දනට වඩා පැහැදිළි ය. මෙම මානවයින්ගේ දන්ත සාධක පිළිබඳ අවධානය යොමු කිරීමේ දී ඒවා සාමාන්‍යයෙන් විශාල බව පෙනී යයි. තෙ වැනි චාර්වක දත දෙ වැනි චාර්වක දත තරම් විශාල වන අතර චාර්වක දත වැද්දන්ගේ චාර්වක දතට වඩා කුඩා ය. නමුත් පුරශ්චාර්වක දත් විශාල වේ. කෘන්තක දත් සිංහලයනට වඩා කුඩා බව ද පෙනී යයි.

දිගු අස්ථි අතර ප‍්‍රගන්ඩාස්ථිය වැද්දන්ගේ ප‍්‍රගන්ඩාස්තියට වඩා දිගු හා විශාල වේ. අර අස්ථිය හා අන්වර අස්ථිය වැද්දනට වඩා විශාලය. ඝණ වූ ඌර්වස්ථිය මස්පිඩු සඳහා කැපී පෙනෙන ස්ථාන ඇත. ජංඝාස්ථිය දිගු හා බර වේ. මෙම අස්ථි සාධක අනුව උකුළ (ශ්‍රෝණිය) වර්තමාන වැදි ජනයාගේ උකුලට වඩා විශාලත්වයෙන් වැඩි ය. මෙය ඔස්ට්‍රෙලියානු ශ්‍රෝණියට බොහෝ දුරට සමාන බව ද ඒ පිළිබඳ විශේෂඥයින්ගේ අදහසයි. කශේරුකාවේ වූ පූර්ව කටී කශේරුකාව කුඩා ය. අක්‍ෂ කශේරුවත් එහි දන්තාකාර ප‍්‍රසරයත් පුදුමාකාර ලෙස කෙටි ය. කටී කශේරුකා විශාල ය. මේ ලක්‍ෂණ පිළිබඳ සලකා බැලීමේ දී පෙනී යන්නේ නැතිනම් එහි අර්ථය වන්නේ ඔවුන්ගේ බෙල්ල කෙටි බවයි. උරපතු ඇටය වැද්දනට වඩා විශාල වේ. අත් වැද්දනට වඩා විශාල ය, මහපට ඇඟිල්ලේ අග පුරුක ඉතා ශක්තිමත් වේ. රුධිර ඝණය පිළිබඳ සිදුකළ අධ්‍යයන අනුව එක් සාම්පලයක රුධිර ඝණය AB වන අතර මෙම මානවයින්ගේ ලිංගික ද්විරූපතාව හා රූපාණුදර්ශ විවිධතාව ඉහළ වේ. මෙම සියලු සාධක පිළිබඳ අවධානය යොමුකරමින් බැලීමේ දී පෙනී යන්නේ සාමාන්‍ය වර්ගීකරණය අනුව ඔස්ට්‍රොලොයිඩ් බව නීර්ණය කළ හැකි වේ.

Dr. PEP Embilipitiya deri në kohën 1956 nga Deraniyagala në 1961 Bellanbendipelessa Gërmimet në vendin arkeologjik zbuluan dëshmitë e qenieve njerëzore më të gjata se 20. Duke marrë parasysh karakteristikat moderne të njeriut sipas karakteristikave fizike mitologjike të këtyre determinantëve të eshtrave, Dr.PEPP. Deraniyagala manifeston ato 'Homo sapiens Balangoda Dodis Deraniyagala'(Homo sapiens balangodensis Deraniyagala) යනුවෙන් නම් කර ඇත. බෙහෙවින් ප‍්‍රකටව පවත්නා අයුරින් ‘බලංගොඩ මානවයා’ වශයෙන් ලංකාවේ මධ්‍යශිලා මානවයා නාමකරණය වූයේ මෙම සාධක අනුව වන අතර එකී නාමකරණය ආචාර්ය පී.ඊ.පී. දැරණියගල විසින් ලබා දුන්නක් බව ඒ විද්වතාට ගෞරව පිණිස සටහන් කළ යුතු වේ. නමුත් මේ දීර්ඝ නම පිළිගත් සම්මතයන්ට අනුව හා ඒවායේ පවත්නා භෞතික මානව විද්‍යා ලක්‍ෂණ අනුව වර්තමානය වන විට Njeriu modern (Modern man) හෙවත් Homo sapiens (Homo sapiens) Është përdorur zakonisht.

Skeleti i Hungengao zbuluar nga perlë

Profesor Kenneth AR i Universitetit të Universitetit Cornell në Shtetet e Bashkuara, një specialist në evolucionin e lashtë njerëzor dhe njerëzor në Azinë Jugore. Kennedy ka kushtuar vëmendje të veçantë për karakteristikat fizike dhe antropologjinë e njeriut prehistorik në Sri Lanka. Ai ka vënë në dukje se karakteristikat e qenieve njerëzore Balangoda janë në madhësi të ndryshme në njerëzit e gjallë të Sri Lanka dhe se këto karakteristika janë midis Veddas në mesin e grumbulluesve të grumbullimit të gjahtarëve në Sri Lanka. Megjithëse marrëdhënia ndërmjet njeriut Balangoda dhe disa popujve fisnorë në Indi është e fortë, nuk është aq e fuqishme sa marrëdhëniet me njerëzit Vedda. Njerëzit Vedda përfaqësojnë një brez të caktuar biologjik, por njerëzit e Balangodës janë atje. Prandaj, më shumë se njëqind vjet më parë Henry Parker Këto fakte tregojnë se nipërit e popullit Yakkha që jetonin këtu në Sri Lanka të lashtë, si dhe të tanishmet janë Vedda. Njeriu Balangoda tregon dëshminë më të vjetër të një qenie njerëzore moderne në Azinë Jugore me një burrë që mban gjallë.

Studjon dhe analizon karakteristikat dentare të qenieve njerëzore të lashta në rajonin e Azisë Jugore, duke fituar një Diplomë PhD Diana Hokej (Diane Hawkey) විසින් ඒ පිළිබඳ සිදුකළ අධ්‍යයනය ජාතික කෞතුකාගාර දෙපාර්තමේන්තුව විසින් Spolia Zeylanica ග‍්‍රන්ථාවලිය යටතේ 1998 වසරේ දී The peopling of South Asia: evidence for affinities and micro-evolution of prehistoric population of India and Sri Lanka යන උදෘතයෙන් යුතුව ප‍්‍රකාශයට පමුණුවා ඇත. ආචාර්ය සිරාන් දැරණියගල විසින් මෙම කෘතියේ දැක්වෙන කරුණු අතුරින් වැදගත්ම කරුණු සම්පිණ්ඩනය කරමින් පහත දැක්වෙන කරුණු පෙළ ගස්වා දක්වා ඇත.

  • Sot, nga 10,000, vendet e Azisë Juglindore janë biologjikisht të ngjashme me njëri-tjetrin sesa grupet njerëzore që jetonin jashtë këtij rajoni
  • Njeriu Balangoda portretizon karakteristikat e lashta të qenieve njerëzore moderne sipas atributeve fizike në Azinë Jugore. Dhëmbët e tij përfaqësojnë gjenealogjitë në Azinë Juglindore dhe Evropën Juglindore
  • Origjina e njeriut modern në fenomenet fizike të botës mund të ketë lindur diku në Azinë Jugore apo Juglindore. Në këtë drejtim (faktorët humane Balangoda) humanizmi modern sfidon rezultatin e pranuar të Afrikës
  • Njerëzimi Balangoda ka një marrëdhënie të ngushtë me melanezianët aktualë. Ka më pak lidhje me Aborigjenët në Australi. Nga kjo mund të shihet se njeriu Balangoda është një qenie njerëzore që mund të jetë një paraardhës i të gjitha llojeve. Përfaqëson një njeri të lashtë të popullit fisnor
  • Karakteristikat e dentinës së Balangoda tregojnë prova të hormoneve më të vjetra për paraardhësit e njeriut në Indi
  • Njeriu Balangoda është më i ngjashëm me Sinhalezin sesa Tamilët apo grupet e tjera njerëzore në Azi. Megjithatë, Vedda tregojnë Sinhalezin dhe Tamilët më të ngjashëm me tamilët se sa njerëzit Balangoda
  • Vedda janë shumë të përziera me sinhalezët dhe tamilët. Të tre këto konstelacione njerëzore kanë një marrëdhënie më të afërt në Azinë Jugore me njerëzit vendës të Azisë Jugore
  • Dhëmbët e Veddas dhe dhëmbët nofulla janë më të vogla se njerëzit në Balangoda. Veddhistët e kohëve të lashta mund të kenë qenë të mësuar me ushqime të buta për këtë arsye

Është shumë e rëndësishme të theksohet se faktet e paraqitura më sipër janë ndër më të rëndësishmit në mesin e njerëzve të lashtë në Azinë Jugore.

Sipas studimeve të ekspertëve mbi antropologjinë fizike, njerëzit modernë Homo sapians Është vërtetuar se Sri Lanka është njohur midis faktorëve më të rëndësishëm dhe më të vjetër në Azi. Riafirmimin e Horana Bulathsinghala shpellë Far-hiyan zbuloi një njeriut vjet kafkë 31,000 para kohë të vitit dhe është e vendosur në afërsi të Kuruwita baṭadom̆balenin zbuluar nofulla kockave njerëzore është që të 28,000 vjeç. Përveç kësaj baṭadom̆balena përsëri 16,500, Kithulgala: 12,500 dhe 6,500 vjet më parë bellanbædipælæssen æm̆bilipṭiya afërsi të provave të vjetër është zbuluar.

Vendi i të gjitha fakteve madhyaśilā / kṣudraśilā përfaqësojnë faktorë Balangoda njerëzore janë ndër faktorët që janë identifikuar si më i vjetër i sapiens moderne njeriu Homo. Ngjashmëritë e ngjashme nuk janë identifikuar në mënyrë adekuate në Indi apo në vende të tjera të krahasueshme. Prandaj, është e nevojshme të theksohet se këto fakte, të cilat janë zbuluar nga Sri Lanka në botën moderne të njeriut modern, janë me vlerë dhe vendimtare.

-------------------------------------------------- --------------------------------
Ky artikull u botua për herë të parë në www.archaeology.lk/sinhala në 2018.08.22.
-------------------------------------------------- --------------------------------

Artikulli vijues: Klasifikimi i fushave midfield prehistorike / armëve mikroskopike guri

reklamat

1 KOMENT

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.