Priyantha Susil Kumar Marasinghe

ජ්‍යෙෂ්ඨ පුරාවිද්‍යා නිලධාරී හා ව්‍යාපාති කළමනාකරු, මධ්‍යම සංස්කෘතික අරමුදල, පොළොන්නරුව ව්‍යාපෘතිය, පොළොන්නරුව.

Priyantha Kumara Marasinghe

Qëllimi i hulumtimit

Inspektimi i imazheve satelitore tregoi një plan arkitekturor në sipërfaqen e tokës, dhe objektivi kryesor ishte përgatitja e një plani gjithëpërfshirës duke përdorur të dhënat e zbuluara nga eksplorimi i saj sipërfaqësor. Qëllimi është identifikimi i faktorëve të përfituar dhe faktorëve të nxjerrë nga gërmimet arkeologjike.

Pozicioni i Pozicionimit

උතුරුමැද පළාතේ පොලොන්නරුව දිස්ත‍්‍රීක්කයේ තමන්කඩුව ප‍්‍රාදේශීය ලේකම් කොට්ටාශයට අයත් වීරපෙදෙස හා 4 ඇළ ග‍්‍රාම නිලධාරී වසම් තුළ බලකොටුව පිහිටා ඇත. GPS දත්තයන්ට අනුව බලකොටුවෙහි සිව්කොන්වල පිහිටීම පහත පරිදි වේ. ගිණීකොණදිග මුල්ල N7 55.068 E81 01.613 නිරිතදිග මුල්ල N7 55.068 E81 01.122 වයඹදිග මුල්ල N7 55.491 E81 01.114 ඊසානදිග මුල්ල N7 55.491 E81 01.611 උතුරින් පොලොන්නරුව පූජා නගරයත් නැගෙනහිරින් වර්තමාන කදුරුවෙල නගරයත් බටහිරින් වර්තමාන පොළොන්නරුව නව නගරයත් දකුණු දෙසින් වර්තමාන අලුත් වැවේ ඉහත්තාවත් බලකොටුවේ වර්තමාන සීමා වේ.

Metoda e hulumtimit

Madhësia e kështjellës

Kalaja është në dy pjesë. Seksioni kryesor është pjesa e dytë e çatisë drejtkëndëshe, e cila është perde katrore. Distanca e përafërt e njehsorit 870 është rreth 100 metra nga lindja dhe perëndimi i murit. Kjo është 936 m me të dy anët (lindje dhe perëndim). Muri perëndimor është nga jugu në veri, rreth një metër i gjatë 840. Të dyja palët (në jug dhe në veri) kanë një diametër të njehsorit të 922. 190 është gjerësia e pjesës jugore të hendekut të dytë dhe habitatit. Prandaj, shtrirja totale e kështjellës është afërsisht 1,108,032 metra katrorë. Përqindja e 43,813. Akra të 273. 110 hektar. Kjo është zona e 1.10 kilometrave katrorë. Prandaj, kalaja është e shpërndarë mbi një çerek kilometër tokë. Hyrja në veri është 336 dhe 200 metra gjatësore me thellësi uji.

Koncepti kryesor i ndërtimit të fortesës shpjegohet me faktin se ana e djathtë e fortesës është më e vëmendshme dhe e fortë. Rruga kryesore e armikut është më e fuqishme se të tjerët. 42 metra janë gjerësia e kullave që rrethojnë anën e djathtë të murit. Metër është më pas një shirit i gjerë 160. Është në jug me një metër të gjerë me një mole 30. Pjesa e jashtme mund të mendohet të ketë tanke që rrjedhin me ujë ose këneta. Dy metra e llogore, brezi i gjerë i bukës 160, mund të ketë qenë një vend i sigurt dhe një zonë mbrojtëse përpara. Mund të supozohet se kjo pjesë e tokës mund të identifikohet si një rrip i aktivitetit njerëzor me pjesë të aktiviteteve njerëzore si mburoja njerëzore. Prandaj, ka të ngjarë që kjo pjesë të jetë e lidhur ngushtë me luftëtarët. Në të djathtë është hyrja kryesore e lindjes në lindje. Provat tregojnë se rruga kryesore ishte e mbipopulluar në të djathtë të lumit Mahaweli dhe fshati Vangulam në zonën Amban Ganga. Zona Kalaja e diskriminimit në të njëjtin qytet si Polonnaruwa dhe Anuradhapura dhe është që të jenë të madhësisë herë 6 dhe qyteti.

Kalaja e fortesës

බීජ ගොවිපල පිහිටි කොටසේ ප‍්‍රධාන පිවිසුමේ පටන් දකුණු හා බටහිර දිසානුගතව පිහිටි ඇතුළු මාර්ග පද්ධතිය විහි දී ඇත්තේ ද ස්වාභාවික උස්භූමියක් ලෙසින් දිස්වෙන පවුරු බැම්ම මතයි. ප‍්‍රාකාර බැම්ම පළලින් අඩුම ස්ථානවල මීටර 14ක්වන අතර ඇතැම් තැනෙක මීටර 16ක ප‍්‍රමාණයකින් යුක්ත ස්ථාන ද හමු වේ. සමස්ථයක් ලෙස බැම්මේ පළල මීටර 15ක් ලෙස ගතහැකි ය. තැනින් තැන සේදී යාම හා කුඹුරු අස්සද්දීම හේතුවෙන් මෙහි ප‍්‍රමාණාත්මක වෙනස්වීම් දැකිය හැකි ය. බීජ ගොවිපල කාර්යාලයේ සිට මීටර 410ක්වූ නැගෙනහිර පවුරත් මීටර 430ක් දක්වා වූ දකුණු ප‍්‍රාකාර බැම්මත් ගොවිපල කටයුතු සඳහා ප‍්‍රවාහන මාර්ගයක් ලෙස දැනට භාවිත කරයි.

ප‍්‍රාකාර බැම්ම ඉදිකිරීම සඳහා පස් යොදා ගෙන ඇති අතර පහතම පස් තට්ටු තලා තද කොට ඇතිබවක් පෙනේ. ඉන් මතුපිට ස්තරය සඳහා යොදාගෙන තිබෙන්නේ කුඩුගල් මිශ‍්‍ර පස් තට්ටුවකි. මෙය බොහෝ විට දිය අගල කැපීමේදී පතුල මට්ටමේ දී ඉවත් කරන ලද පස් තට්ටුව විය හැකි ය. පවුරු බැම්මෙහි ඉදිකිරීම් තාක්‍ෂණය හා ක‍්‍රමවේදය පැහැදිලි කරගතහැකි සාධක දකුණු ප‍්‍රාකාර බැම්ම මධ්‍ය කොටසේ හා උතුරු බැම්මේ තැනින්තැන තවමත් දැකිය හැක උතුරු බැම්මේ නැගෙනහිර මුල්ලේ බොහොමයක් ශේෂ සාධක පැහැදිලිව දැකිය හැකි ය. මේ සඳහා දිග හතරැස් පුවරු වශයෙන් කැඞීගිය ගල් කැබලි පස් සමඟ යොදාගෙන තිබේ. හමුවන ගල් සෙන්ටිමීටර් 70 × 15 × 10 උතුරු පැත්තේ ප‍්‍රාකාර බැම්ම දිය අගලේ (වර්තමාන කුඹුරු මට්ටමේ) සිට මීටර 4 පමණ උසකින් යුක්ත ය. මෙහි දිය අගල හා පවුර අතර මීටර 8ක් පමණ වූ ප‍්‍රදක්‍ෂිණා පථය පැහැදිලිව දැකිය හැකි වේ. බොහෝවිට පස් බැම්ම මත දැව කඳන් උපයෝගී කරගෙන සකස් කරන ලද දොරකොටු හා අට්ටාල සහිත ප‍්‍රාකාරයක් ගොඩනගා තිබෙන්නට ඇත. අර්ථශාස්ත‍්‍රයට අනුව බලකොටුවේ ප‍්‍රාකාරය අඩි 36ක උසකින් යුක්ත වූවක් විය යුතු ය.

Portat e kështjellës

Porta kryesore e fortesës është e orientuar kah veriu. XnUMX është gjerësia e gjithë hyrjes. Gjatësia është 200. Pjesa e brendshme e saj përbëhet nga dizajne komplekse. Rreth hendekut që rrethon kullën, rrethi i hendekut është i lidhur me hendek, dhe pjesa e brendshme përbëhet gjithashtu nga dy llogore. Pjesa perëndimore e portës është një sipërfaqe prej rreth 336 metra e gjerë. Më pas, drejtimi jug-perëndim i kullave është rreth 125. Matur nga hendek i brendshëm, 20 është një rrip i gjerë tokash. Nga malësi në det ka një pamje të gjendjes së hendekut, dhe cunami nga ana veriore është një lloj gjurmë që dëshpërimisht dëshiron të kuptojë derën e fortesës.

Portat e tjera janë në formë të një lëndinë, por ato nuk janë ndërtuar si Porta e Veriut. Ana më e gjatë e fortesë është bashkangjitur fortesës. Nuk ka prania e erëza rreth tyre dhe duket se ato janë të mbyllura në rrjedhat e ujit ose moçalet. Hyrja lindore mund të identifikohet si vendi i fermës së farërave të farërave. Pjesa aktuale e ndërtesës është ruajtur dhe pjesa tjetër e ndërtesave janë ruajtur. Sipas dizajnit të kulture, porta perëndimore mund të identifikohet paralelisht me hyrjen lindore. Hyrja jugore e fortesë gjithashtu mund të shquhet sipas shenjave të kultivimit dhe kjo pjesë e ndërtesës përmban prova të blloqeve ndërtimore me gurë.

බලකොටුවේ විශේෂ ලක්‍ෂණයක් වන්නේ පිවිසුම් දොරටු බලකොටුවට ඈදා නොතිබීමයි. දොරටුව හා චතුරශ‍්‍රය අතර දිය අගලකින් සම්බන්ධය කඩකළ හැකිව තිබූ බවක් පෙනේ. දොරටුව හා පවුර අතර සම්බන්ධය සැනෙකින් බිඳිය හැකි ආරක්‍ෂිත උපක‍්‍රමයක් භාවිත වන්නට ඇති බවක් සිතිය හැකි ය. ඒ අනුව දිය අගල හරහා එසවිය හැකි හෝ එහා මෙහා කළ හැකි හකුලන පාලම් තිබෙන්නට ඇත. ක්‍ෂණික ප‍්‍රහාරවල දී මෙම උපක‍්‍රම ක‍්‍රියාත්මක කරන්නට ඇත. නිරන්තර රැකවලෙහි යෙදුණු මුර සෙබළුන් පවුර වටා නිරන්තර සෝදිසි පරීක්‍ෂාවෙහි යෙදෙන්නට ඇති අතර පවුර මත හා බලකොටුවේ මුළුවල උස් අට්ටාල ඇසුරු කරමින් දුර සිට පැමිණෙන සතුරන් නිරීක්‍ෂණයටත් මුර සෙබළුන් යොදවා තබෙන්නට ඇත.

Mbrojtja ngërthen në fortesë

Një fortesë rreth fortesës. 33 metra janë gjerësia e arenës së jashtme ngjitur me mur. Rrapa është në një lartësi prej 2 më shumë se hendek. Në hendek është e mundur të shihet bimë ujore si Diyabareliya, Nelum dhe disa vende ku gjitarët rriten përgjatë trojeve të kënetës. Duket se thellësia e hendekut është shumë e thellë, sipas natyrës së terrenit të squalid të kanalit të thatë me lagështi.

Mbetjet e kënetave injorohen dhe në disa vende ka kultivarë të bananes dhe kohilës dhe disa pellgje për kultivim zbukurues. Muret midis portës jugore dhe veriore janë 42. Kanali i dytë mund të shihet nga rruga e jugut deri në 160 metra nga njehsor, dhe 30 metra gjerë. Kjo është paralele me muret e jugut, paralelisht me perëndimin, duke u shtrirë në veri. Masoneria e farës së fara mbetet ende.

Struktura e brendshme e fortesës

Faktorët janë pak në mënyrën se si u formua brenda kështjellës. Për shkak se rreth gjysma e saj është e kultivuar nga fushat e pemishteve, dhe gjysma e mbetur është pothuajse tërësisht e banuar. Hulumtimet mbi hulumtimet vjetore të 2010-it na mundësuan që të kemi një ide për dizajnin tonë. Një gërmim mund të bëhet në një nga blloqet që kanë mbetur në fortesë. Prandaj, në mes të fushës së kallamishtës, në mes të fushës së kallamishtës, në mes të fushës së pjekjes XMUMX u vendosën ngastra të vogla në mes të fushës së pjekjes. Në këtë seksion, fushat e drithit gradualisht janë në rënie. Për shkak të bollëkut të tullave dhe kafazeve të pllakave, ishte e mundur të zgjidhet vetëm pjesa më e vështirë për t'u prerë.

Kjo faqe është e gjatë 33 metra. Lartësitë janë 10. Faktorët gjetur në ndërtesë, pasi u bë e qartë se orientimi i brendshëm si një riafirmim i shtatëmbëdhjetë ndërtesave janë ndërtuar. Ndërtesat Kalaja dhe rrugët e brendshme të ndërtimit në planin para se të ndonjë sistematike duket të ketë. Me oborret e brendshme dhe banjot se ndërtesa ishte një detyrë kala e një personi të elitës dhe mund të përzënë atë nga dru sandali, Sandalwood është e mundshme, në bazë të dëshmive arkeologjike, të tilla si gurë.

A ka shenja në Kalaja?

Është e mundur që Kalaja Kaduruwela të ndiqej në udhëzimet e fortifikimit në ekonominë e Khaitilisë. Prandaj, fortesa duhet të jetë e rrethuar nga tre mure, por duket se vetëm harkun fqinj të armikut është ndërtuar nga boshti i djathtë i objektivit. Të dy tanke janë bashkangjitur edhe në liqen. Për këto qëllime, ne përdorëm vendndodhjen e tokës dhe jo distancën e duhur.

බලකොටුවක් හෝ දුර්ගයක් සැළසුම් කළ යුතු ආකාරය පිළිබදව කෞටිල්‍යගේ ආර්ථශාස්ත‍්‍රයේ දැක්වේ. “Për të ndërtuar një fortesë, duhet të zgjidhni vendndodhjen më të përshtatshme sipas vendndodhjes natyrore. Nëse nuk është në një lumë, atëherë duhet të ndërtohet në një terren të gjatë të rrethuar nga një tokë e ulët.” යනාදී වශයෙන් දැක්වෙන පරිදි උස් සම භූමියක නිර්මාණය වූ ඖධක වර්ගයේ බලකොටුවක නිර්මාණ ලක්‍ෂණ මෙහි දැකිය හැකි වේ. බටහිර දොරටුව කොටස හැරුණු විට හාත්පසින්ම පහත් භූමියකින් වටවූ උස් සම භූමියක් දැකිය හැකි ය. පහත් භූමිය පුරා වර්තමානයේ පරාක‍්‍රම සමුද්‍රයේ 4 ඇලෙන් දියවර සැපයෙන කුඹුරු වේ. කවාකාර සතරැස් හෝ සෘජුකොණාශ‍්‍රාකාර හැඩයට බලකොටු නගරය ගොඩනැගිය යුතු ය. දිය අගල් තුනකින් මගින් එය වට කළයුතු බවටත් කෞටිල්‍ය උපදෙස් දී ඇත. අගල් විනාශ නොවී ශක්තිමත්ව තබා ගැනීමට ජලය රඳා තබන මට්ටම දක්වා දෙපස ගලින් හෝ ගඩොලින් බැඳ පතුල ද ගලින් බැඳීම ද යන දෙකින් එකක් කොට අවුුුරුද්ද පුරාම අගලට ජලය ලැබෙන පිළිවෙලට සකස්කොට අතිරික්ත ජලය පිටවිය හැකි පරිදි ද නිර්මාණය කර නෙළුම් හා කිඹුලන්ගෙන් ද ගහණ කළ යුතු ය. අගල්වලට පිටතින් උස්වූ ප‍්‍රාකාරයක් ගොඩනැගිය යුතු ය. එහි පළල උස මෙන් දෙගණයක් විය යුතු ය. අලින් ලවා පාගා පදනම ශක්තිමත් කළ යුතු ය. විෂ කටු ගස් රෝපණය කළ යුතු ය. අගල් කටුවැල් හා ජලයෙන් පිරවිය යුතු ය. වර්තමාන බැම්මෙහි පළල මීටර 16.46කි. (අඩි 54) එවිට පවුර උසින් මීටර 8.23ක්ව (අඩි 27) තිබෙන්නට ඇත. නමුත් අර්ථශාස්ත‍්‍රයේ දැක්වෙන්නේ දිය අගල්වලට අඩි 24ක් ඇතුළතින් අඩි 36ක පවුරක් බැඳිය යුතු බවයි. ඒ අනුව මෙම පවුරෙහි සම්පූර්ණ පළලින් අඩි 24 ගියවිට ඉතිරිවන්නේ අඩි 28කි. ඒ බැම්මේ පළල ය. ඒ අනුව පවුරේ උස අඩි 14කි. පවුර වටා ප‍්‍රදක්‍ෂිණා පථයක් ලෙස විවෘත භූමියක්ව තිබෙන්නට ඇත. මේ ලක්‍ෂණය බලකොටුවේ උතුරු පැති බැම්මේ ශේෂ වී ඇති ස්ථාන හමු වේ. මහාවංස විස්තරයේ අටළොස් රියන් උස පවුරු තොරණක් ගැන සඳහන්වේ. එය අවම වශයෙන් අඩිවලින් 27කි. ඒ අනුව පවුර පළලින් අඩි 52ක් විය යුතු ය. එනම් වර්තමාන බැම්මේ පළලට සමාන ය.

Anët veriore dhe jugore të fortesës ruhen tërësisht nga tanke. Rezervat ishin mbushur me ujë deri në fund të murit. Në vitin 1948, Aluthwewa ishte pjesë e rezervuarit të vjetër. Duket se sipas legjendave, është e mundur që Hëna (PNM) të lidhet nga Chula Moggallana ose Minuwigamango të jetë e mundur. Për shkak të faktit se porta e jugut nuk ishte e vendosur në qendër, tanket duhej të shtriheshin në jug të ujit. Kështu duket se pjesa tjetër është në rripin e majtë. Sipas këtyre karakteristikave, mund të shihen karakteristikat e një fortese të qartë.

Opinionet dhe opinionet mbi Vijithapura

මිහින්තලයට සැතපුම් 20ක් පමණ දකුණින් කලා වැවට මදක් උතුරෙන් (ඓ.ලේ.සං. අංක 2 පි 78-80) පිහිටා ඇති දැනට විජිතපුරය නමින් දන්නා ප‍්‍රදේශයේ පැරණි විජිතපුරය පිහිටා තිබෙන්නට ඇතැයි අනුමාන කළහැකි බවට (අනුරාධපුර යුගය, 58 පිට) මහාචාර්ය සිරිමල් රණවැල්ල මහතා පමණක් කරුණු දක්වා ඇත. විජිතපුර බලකොටුව පොලොන්නරුවේ කිසියම් හෝ ස්ථානයක පිහිටි බවට අදහස් දැක්වූ විද්වතුන් කිහිප දෙනෙකි. මහාචාර්ය සෙනරත් පරණවිතාන (ලංකාවිශ්වවිද්‍යාලයේ ලංකා ඉතිහාසය 1 කාණ්ඩය III පරි 154 පිට) හෙන්රි පාකර් (Ancient Ceylon, pp.237-9) මහාචාර්ය මංගල ඉලංගසිංහ (2006-05-28 ඉරිදා ලංකාදීප පුවත්පතේ පළ වූ ලිපිය, රජ කාලේ උතුරු මුහුදේ නාවික සටන්) ආචාර්ය පණ්ඩිත කඹුරුපිටියේ වනරතන හිමි ඒ අතර ප‍්‍රධාන වෙති. සමස්ත අදහස් සැළකිල්ලට ගැනීමේ දී විජිතපුරය පොළොන්නරුවේ පිහිටි ස්ථානයක් බව පැහැදිලි ය. එහෙත් ඔවුන් නිශ්චිතව ම ස්ථානය දක්වා නොමැත. 1982 ඩෙනිස් ප‍්‍රනාන්දු මහතා විසින් ගුවන් ඡායාරූපයක් ආශ‍්‍රයෙන් හඳුනාගත් සළකුණු අනුව මෙම සළකුණු විජිතපුර නටබුන් වියහැකි බවට ඉදිරිපත් කොට ඇති අදහස මෙහිලා වැදගත් ය.

Në Polonnaruwa në forcë dhe do të takohet me disa nga kolonitë nëse śākhāpurayak. Dutugamunu Mbreti Elara ka fituar, duke përfshirë një përshkrim të një kapitulli të gjatë e kalasë Mahavamsa 25 Vijithapura së. Lufta Vir-së dhe se ushtria ishte veçanërisht e plotë e turrets derës, i cili hyri në qytet, sipas Mahavamsa soḷihu kala frikë në Polonnaruwa gjatë Vir thekson se shteti të marrë rreth një dhe një muaj e gjysmë për të kapur Soli kalaja (kap ma.va. 58. 54 G .). Ajo nuk përmendet e kalasë Cholas fituar nga Vijayabahu.

ඉන්පසුව ගජබාහු රජු කාලයේ ද සියලු ආරක්‍ෂා සංවිධානයෙන් යුක්ත වූ බලකොටුවක් පිළිබඳව සඳහන්වේ. පරාක‍්‍රමබාහු රජු විසින් ගජබාහු රජුගේ බලකොටුවේ දොරටු අටලු හා බිහිදොර බිඳීමට අදහස් කළ බවත් ඉන්පසු බලකොටුවෙන් පිටත දී සිදුවූ සටනක දී පරාජයට පත්වූ ගජබාහු රජු තම පුරයට වැදී දොර අගුලු ගන්වා ආරක්‍ෂා වූ බවත් වාර්තා වේ. එහි දී පරාක‍්‍රමබාහු රජුගේ හමුදාව බලකොටුවේ පවුරු අටලු (අට්ටාල) හා දොරටු බිදීමට පටන් ගත්විට පුරයේ සිටි චරපුරුෂයන් දොර විවෘත කොට දී ඇත. පොලොන්නරු සමය වනවිට ප‍්‍රධාන නගරයට ආසන්නයෙන් පිහිටි රාජවේශීභුජංග සිංහපුර ආදී ශාඛා නගර අතර විජිතපුරය ද තිබූ බව වංශකතාවේ සඳහන්වේ. පරාක‍්‍රමබාහු නරේන්ද්‍රතෙම විජිත නම් ශාඛාපුරයෙහි වේළුවන නම් වෙහෙරක් ද කරවූයේ ය. එහි මනෝඥ වූ පිළිම හා සිතියමින් බැබලි තුන්මහල් පිළිම ගෙවල් තුනක් ද දාගැබක් ද සක්මන් මළුවක් ද දෙමහල් පහයක් ද දොරකොටු සතරක් ද දිගුපහ තුනක් ද සුලුපහ අටක් ද එක් බොජුන් හලක් ද එසේම එක් ධර්ම ශාලාවක් ද ගිනිහල් සතරක් ද වැසිකිලි දොළසක් ද වූ බව සඳහන්වේ.

përfundim

පොළොන්නරුවේ පිහිටි මෙම බලකොටුව පොලොන්නරුවේ පිහිටියේ නම් නිශ්චිතවම හඳුනාගැනීම පිළිබඳව ඇති වූ කුතුහලය මත 2009 වසරේ සිට සිදුකළ චන්ද්‍රිකා ඡායාරූප අධ්‍යයනය මගින් තහවුරු කරගන්නා ලදි. ඒ අනුව මතුපිට ගවේෂණය තුළින් අනාවරණය කරගත හැකි වූ සාධක අනුව පැහැදිලිවම බලකොටුවක ලක්‍ෂණ දැකගත හැකි විය. ඒ අනුව මෙය එළාරගේ දෙතිසක් බලකොටු අතරින් ප‍්‍රධාන වූ විජිතපුර බලකොටුව ද? විජයබාහු ජයගත් සොළි බලකොටුව ද? නැතහොත් ගජබාහු රජු බලකොටුව ද? පරාක‍්‍රමබාහුගේ විජිත නම් ශාඛාපුරය ද යන්න පිළිබඳ නිශ්චිත නිගමනයට මෙතෙක් එළඹ නැත. එහෙත් බලකොටුවෙහි කාලය හා කර්තෘත්වය නිශ්චිතව හඳුනා ගැනීමේ දී මෙතෙක් සිදු කොට ඇති පර්යේෂණයන්හි ප‍්‍රමාණාත්මක නොවීම ප‍්‍රධාන ගැටලුවකි. 2010 වසරේ කළ පර්යේෂණ කැනීමට අනුව අභ්‍යන්තර ගොඩනැගිලි සඳහා භාවිත ගඩොල්වල ප‍්‍රමාණයන් හා ඉදිකිරීම් තාක්‍ෂණය පිළිබඳව සැළකීමේ දී අනුරාධපුර මුල් අවධියට අයත් ඒවා බවට හඳුනාගත හැකි විය. හමු වී ඇති උළු හා මැටි බඳුන් ද මීට සාපේක්‍ෂ ය. මෙතෙක් සිදු කොට ඇති පර්යේෂණයන්ට අනුව පොලොන්නරු යුගයේ දී බලකොටුව භාවිත වූ බවට සාධක ලැබී නොමැත. පොලොන්නරුව හා සම කාලීන නිර්මාණාත්මක ලක්‍ෂණ ද දැකිය නොහැකි හෙයින් මෙය අනුරාධපුර මුල් අවධියට අයත් බවට නිගමනය කළ හැකි ය. ඒ අනුව ඉහත දැක්වූ විජිතපුරය පිළිබඳ අදහස් හා මතවාදවලට අනුවත් වංශකතාගත සඳහන්වලට හා කැනීමෙන් ලද ද්‍රව්‍යාත්මක සාධකවලටත් අනුව මෙම සාධක විජිතපුර බලකොටුවේ වීමට බොහෝදුරට ඉඩ තිබේ.

Ky gërmim pastaj funksiononte si drejtor i Fondit Qendror Kulturor të Polonnaruwa Profesor Anura Manatunga Nën mbikëqyrjen.

Āśritagrantha

  • Marasinghe, MMPS (2010) කදුරුවෙල බලකොටුව ගවේෂණය හා පර්යේෂණ කැණීම, Fondi Qendror Kulturor, Projekti Polonnaruwa.
  • Historia Lanka e Universitetit Ceilon I කාණ්ඩය iii (1964), පරි. දුටුගැමුණු රජුගේ ජයග‍්‍රහණය, සෙනරත් පරණවිතාන, විද්‍යාලංකාර මුද්‍රණාලය
  • Sinhala Dipavansa (1997), චන්ද්‍රදාස කහඳවආරච්චි, එස් ගොඩගේ
  • Wijesethippakseni, Fjalor Mahavansa (1994), versioni Sinhala, Akuratiye Amarawansa Thera, Hemachandra Dissanayake, Instituti pasuniversitar i Pali dhe studime budiste, Vidyalankara Press.
  • Parker, H. Ceiloni i lashtë,
  • Mahavamsa I, II, (1996) ශ‍්‍රී සුමංගල හිමි, හික්කඩුවේ, බටුවන්තුඩාවේ, දේවරක්‍ඛිත, දීපානී ප‍්‍රකාශකන, කොළඹ.
Imazhet satelitore në lidhje me Samudraya Parakrama dhe një sistem tankesh të mbrojtur
Dizajn i planifikuar i kështjellës, i cili karakterizohet nga dëshmia e mostrës
Fotografi ajrore satelitore
Para hapjes së gërmimit, arsenali i gjetur gjatë gërmimeve dhe gërmimeve dhe vendi i fortifikuar ishin në rrezik
Karakteristikat arkitektonike të gërmimit në tokën e vogël të mbetur

-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- ---

Ky artikull u botua në faqen e internetit www.archaeeology.lk/sinhala në 2017 gusht 18.

-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- ----
reklamat

KOMENTE 6

  1. Është një punë e mrekullueshme në historinë tonë. Ajo duhet të rivendoset për të parë në të ardhmen

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.