Ayi.ḍī.em. Wijebandara

පුරාවිද්‍යා පර්යේෂණ නිලධාරි, ශ්‍රී ලංකා පුරාවිද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුව.

Ayi.ḍī.em. Wijebandara

Shërbimeve është studime jashtëzakonisht kritike në subjektin lokalet janë në Universitetin e origjinës, si dhe evolucioni i njeriut. Arkeologjia është një objekt i eksperimenteve, në të cilën e kaluara, analiza, analiza e stilit, si dhe trashëgimia e lashtë Bankers Life mund ta kuptojnë futjen e një punë të madhe. Alarm si konceptet e evolucionit e cila ndërtuar në konceptin e origjinës së botës origjinës të monoteiste ide pavarësisht qartë të dukshme. Charles Darwin Të lashtët e antropologjisë së mëparshme Legjenda për krijimin e mrekullueshëm të njeriut nga njeriu nga Perëndia ka ekzistuar midis njerëzimit që nga kohërat e lashta. Mjedisi natyror shoqëror dhe ekonomik bën të mundur shpjegimin se si këto legjenda kanë origjinën. Bibla na tregon se si Perëndia bëri një figurë njerëzore nga një nenexhik i kuq dhe fryu në të një frymë jete dhe një shpirti të pavdekshëm.1 Kreacionizmi dhe procesi i Arkeologjisë purāviduvāgē viṣayāntiraka mund të jenë objektivat kryesore të ndërtesës, duke përfshirë Universitetin e origjinës, si dhe zhvillimi i studimeve të kaluara dhe pratikalpita koncepteve sfiduese.

Për miliona vjet, ky ekzaminim i së kaluarës është pasqyruar në shumë mënyra përmes kulturave të ndryshme. Interesi për të kërkuar historinë e njerëzimit mund të ketë qenë më afër njeriut. Në pothuajse çdo shoqëri, mitet janë paraqitur për të konfirmuar vlerat e tyre të lashta dhe për të konstatuar fakte të ndryshme. Një teori themelore reflektuese më e mirë është se karakteristika e degjeneruar është më shumë një zhvillim gradual sesa gjendja primordiale. Tregimet u ndërtuan në bazë të religjionit. Nga këto, kishte qëndrime që Perëndia krijoi elemente natyrore dhe qëndrimet e hyjnive, supersticioneve dhe demonëve u ndërtuan kryesisht nga ndërtesat artificiale, habessions etj. Në të vërtetë, përpjekja për të kuptuar dhe kuptuar faktet materiale të lashta shihet shpesh. Ajo mund të konsiderohet si fazë fillestare e arkeologjisë.2

Metodat e arkeologjisë moderne u zhvilluan në shekujt e fundit. Mbledhja e objekteve dhe artefakteve të lashta ishte një ngjarje e rëndësishme në botën e lashtë. Kjo u bë më e zakonshme në kohën kur jetonin qytetërimet e civilizuara greke dhe nga Mesjeta deri në Rilindjen, nga shekulli X babilonas deri në shekullin e nëntë pes.3 18 වන සියවස දක්වා වූ ජීවත් වූ සාක්ෂරතා සමාජයේ ඉතිහාසඥයන් හෝ දාර්ශනිකයන්ගේ මූලික ගැටලු වර්තමානයේ මානව පරපුරට මුළුමනින් ම වටහා ගැනීම දුෂ්කර ය. මක්නිසාද යත් ලිඛිත සාක්ෂි පදනම් කරගත් ඉතිහාසය මානව පරිණාම අවධීන් හා සංසන්දනය කර බැලීමේ දී එතරම් දිගු නොවන බැවිනි. ලිඛිත යුගයට පූර්වගාමී කාල පරාසය මළගිය ඥාතීන් හා බැඳි විශ්වාස, දේව කතාන්දර ඈ කවාකාර හෝ මැවුම්වාදී සංකල්ප මත ගොඩනැඟුණු ආගමික හෝ මිත්‍යා කතාවලින් සංකලනය වූ පරීක්ෂාවට විමර්ශනයට බඳුන් කළ නොහැකි තොරතුරුවලින් පිරුණු සංදර්භයන්ගෙන් යුතු හෙයිනි. පුරාවිද්‍යාව නැතහොත් ගෝලීය නාමකරණයට අනුව යමින් Archaeology යන්න ගත්කළ ගෙවුණු සමාජයේ ශේෂ වූ සාධක අනුව පුරාතනය ගොඩනැංවීමේ විධික‍්‍රමය මේ තුළ අන්තර්ගත ය. මෙහි දි ඊට අනුභූතීන් වනුයේ පුරාවස්තූන් ය. පුරාවස්තු නොමැති තැන පුරාවිද්‍යාවක් දැකිය නොහැකි ය. එහෙයින් Objekti විශ්ව මට්ටමින් මෙන් ම ඒ ඒ ශිෂ්ටාචාර, සංස්කෘතීන්, සභ්‍යත්වයන් අනුව විවිධ කෝණයන්ගෙන් අර්ථ විග‍්‍රහයට ලක් වී හමාර ය. මේ සඳහා දේශීයව පුරාවස්තුව වන්නා සේ ම ගෝලීය හැඳින්වීම Antique ය. සරලාර්ථය ගත් කළ පුරාවස්තුව, පෞරාණික දේ, ආදි කාලේ සිට පැවත එන යනුයි. Antiquity යන්න ද ඊට අනුගත වන අතර, එහි අදහස පුරාණ කාලය (විශේෂයෙන් මධ්‍යතන යුගයට පෙර කාලය) පුරාවස්තු පැරණි නෂ්ටාවශේෂ, විශේෂයෙන් ඉදිකිරිම් හා චිත‍්‍ර ආදිය ඉපැරණි සිරිත් විරිත් යන්නයි.4

Në kontekstin e arkeologjisë, më shumë vëmendje i kushtohet vendeve arkeologjike, monumenteve dhe antikiteteve (artikujve). Kjo është, mbetja fizike e akteve të lashta njerëzore. Interesi në rritje në këtë është më shumë i ngjyrosur nga bazat e punës së arkeologëve modernë. Këto mbetje empirike kanë bërë përparime të dukshme në terma kuptimplotë nga shekulli 16. Turistët, objekte dhe zbulimi i botës së re në 1500 në shekujt XIX-XIX solli në Evropë kthimin e njohurive antropologjike.5 Kështu, nga teknologjia e thjeshtë tek veglat e shkëmbinjve, kompleksiteti është procesi i duarve njerëzore. Kombëtare dhe ndërkombëtare veheravihāra vjetër, pallat, varret, mounds, piramidat, statujat, si dhe mbishkrimet, monedhat, qeramikë, pllaka e artit, skulptura, gdhendje dhe ajo u përplas me përvojë dhe një shumëllojshmëri të subjekteve tadanubaddha objekte. Një tokë që njihet nircavanayaṭa Objekti për një periudhë që ka krijuar këto objekte në zhvillim të menduarit Objekti i së cilës ngjarje të rastit. Veprimi i saj është parë nga të gjitha grupet shoqërore. Ndryshime të rëndësishme 15, 16 Shembulli i biznesit të Rilindjes Evropiane në Evropë fitoi vëmendjen në mbarë botën. Deu kryevepra lashtë të dekoroj vendbanimet e tyre nga Arts drejta të plota e aftësive sociale, objekte dekorative e muzeut u zgjerua më vonë në lindjen e fazës për mbledhjen. Nxitja e Arteve, pasuri, shije lalitakalāvan në antikave mbledhura përmes qëllimeve të hershme të tilla si dhënia e solemn-looking, u zgjodh për post-kohë grumbullimi aspiratat na na. Tendenca shoqërore me këtë ishte se tradita e përkujtimit të ditës u shoqërua fuqishëm. Ajo që ka ndodhur me këto shoqëri është keqpërdorimi i pronave kulturore të ruajtura gjatë tërë shekullit.

Faza e eksplorimit të trashëgimisë arkeologjike të Sri Lanka ka filluar me fazën përfundimtare të Xthum. Megjithatë, disa veprimtari arkeologjike u kryen herë pas here para 19. Viti 1890 filloi me aktivitetet arkeologjike të Sri Lanka, por u deshën rreth 1861 vite për të filluar procesin formal të aktiviteteve arkeologjike në Sri Lanka. Një shënim i shkëlqyer për këtë është viti 30 James Pargosan Më poshtë është një shembull.6

"Planetet kanë turpëruar arkeologjinë e Sri Lanka me vendndodhjen e tyre. . . . Por ne e dimë nga të gjitha vendet për të zgjeruar gradualisht periudhën Ashoka nga të gjitha monumentet budiste në vend, vetëm të vendosen atje. Dokumentet në Mahavamsa ka qenë rreth një shumë të qëllimeve herët në ndërtimin dhe niværæditāvakin e tyre të dinë sa më shumë të jetë e mundur histori të detajuar dhe të besueshëm është vendi i vetëm. Përveç vlerën e perceptuar të ndërtesave të përcaktuara në një sekuencë të njohur, si dhe vazhdimin e ndërtimit të seri, në qoftë se ju mund të krahasohet me ndërtimin e turmave, duke thyer dyqane kontinentin Indian, i cili u shfaq në mënyrë paralele nga pasiguria aktuale do të shpjegojë pyetjet më të errëta. Gjithashtu, do të sigurohet korrespondenca aktuale e qartë."7

Shënimi i mësipërm është një koment i bukur mbi trashëgiminë arkeologjike të Sri Lanka dhe një koment lokal. Më shumë se 2500 fenomene me shkrim të shkruar të së kaluarës dhe njëqind e pesëmbëdhjetë mijë e pesëdhjetë mijë ngjarje historike të pashpallura gjithashtu portretizohen si madhështia e trashëgimisë unike të Sri Lankës. Përmbajtja e burimeve arkeologjike dhe letrare është e njohur në përpjekjet e tyre për të ruajtur aktivitetet e emigrantëve të Sri Lankës dhe përpjekjet e tyre për të mbrojtur identitetin e tyre. Megjithatë, vlen të përmendet se trashëgimia e pashembullt e trashëgimisë unike të Sri Lankës ka arritur një numër gjithnjë në rritje të dekadave. Dokumenti më i hershëm në këtë drejtim është 1887 17 Historiku i Thesarit.8 Atuwaka Tiki nuk ishte në dijeni se rregullat lidhur me trashëgiminë e lashtë trashëgimore të britanikëve gjatë sundimit britanik ishin në përfundim. Formimi i ligjeve ka për qëllim përcaktimin e efektit dëmtues që tejkalon statusin e situatës dhe ruajtjen e sigurisë së tij.

Që nga dekada e dekadës, puna arkeologjike në vend ka ardhur në ekzistencë në bazë të një sërë ligjesh dhe rregullash, dhe tani ajo ka mbaruar me antikitetet e numrave 1890 19409 Burimi është pritur avioni mbrojtur identitetin lokal. Çfarë është që të mbahet mend dhe të sigurohemi që nuk mungesë të vendit antikave grabitje në këtë ditë, dhe kishte praktikën aktiv si rregullat praktike ligjore. Këto akute pravaṇatāevahi në dekadat e fundit, mbi-çmimet dhe të shpejtë, tema kryesore e Muladhara fjetur koncept. Çfarë është thesari? Cila është forma e saj? Ku është? Si ta merrni? Këta njerëz në komunitetin e njohjes moderne sinjal bllokuar në një dilemë në ndjekjen e këtyre artefakteve është manipulimi i origjinës. Thesari është, në mënyrë të thjeshtë, varrim dhe kuptim. Këto gjatë dhe shumë afër në bazë të dëshmive të rralla arkeologjike në vend. Gjetur vāhalkaḍin Afrika Anuradhapura Dagoba Abhayagiri tani mund të jetë një ide e bazuar në dy mbishkrimet e vendosura Muzeu Kombëtar. Vjet para Krishtit 164 - 192 mbreti hyri maḷutisa ose kaṇiṭṭhatissa Mbreti i këtyre mbishkrimeve ishte origjina e tekstit,

I. Gërmadhat e Maluithës dhe reliket Rajagaya Mbretit
Idea - Trashëgimia e Matha, mbretëresha e mbretit të Maluatissa, u varrosën këtu

II. Malitha dhe Mahabodhi Sata
Idea - Relike e mbretit Sirisibha, nëna e Malithisa, u varros këtu nga mbreti10

Referuar këtu Nijane යනු තැන්පත් කිරීමේ අදහසයි. මේ අනුව අඩු තරමින් කි‍්‍රස්තු වර්ෂ 2 වන සියවස තරම් අතීතයේ මෙරට නිදන් කිරීමේ සංකල්පයේ ලිඛිත සාධක හඳුනාගත හැකි ය. කි‍්‍රස්තු වර්ෂ 5 වන සියවසේ ධාතුසේන කාශ්‍යප රජුන් දවස11 Koncepti i vdekjes u ndikua indirekt nga vdekja e mbretit Dhatusena në konfliktin në pushtetin shtetëror. Migara Cilido qoftë qëllimi i synimit Mbreti KashyapaAspak fare Mbreti Dhatusena Duke Kashyap është për të bindur të sigurt Migara rojet ra në gjumë. Kashyap tmerr këto fjalë: Kjo mund të jetë për shkak të prekursorëve të thesar ai është pranuar në atë që duhet të jetë e vërtetë. Ai pranon, në kuptimin konceptual, të kuptimit të tij. Alakāpura karakteristika të pasur konceptuale e linjës qytetin e Kashyap Sigiriya ndërtuar pasojat e plutokracisë e thesareve të gnomes reja ruanin - Padma depozitat piḷiiban̆da koncepti i këtyre qendrave me konceptin e shprehur tiravuratāva. Edhe në qoftë se koncepti i çdo forme të këtyre .Vacancies publikuara mbajtjen objekt fshehur me një vlerë të thesarit të mendimit. Por këtu fakti i trishtuar është se një statujë Buddhe apo ndonjë murtiyaka këto objekte cysts MBC, rajonin brenda gjymtyrëve bazë, si dhe gur hëne, pikë qendrore, Korawakgala guri, shkallët apo kontekst tjetër arkeologjik është fshehur si Sudha opinionin publik joshkencore pasion . Realiteti është se humbja e ndonjë tjetër se antikave të njohur në botë me vlerë Amul pretendon forma trashëgimi unike?

Një numër faktorësh kanë kontribuar në situatën sociale, dhe shefi i gjuetisë së thesarit. Gjuetia e thesarit është një gjeometrinë e shkruar e shkruar në shekullin 18. Shumica e këtyre fakteve janë emra të lashtë antik të fshatit, rrugës dhe ndarjes. Shenjat e klerit janë shumë të sakta dhe rastësore. Përndryshe, historia e Departamentit të Arkeologjisë nga dekada 1890 duhet të udhëhiqet në një periudhë të tillë gjatë një periudhe më të gjatë se 125 vjet. Nuk ka ndeshje të tjera të gjetura, përveç disa prej objekteve të shenjta që u gjetën rastësisht në të kaluarën. Nëse është bërë nga jashtë, është gjithashtu një thesar ari me një dendësi shumë të ulët.

Ne kemi përmendur tashmë shumë nga pikat LMCA në mesin e rezultateve të pasardhësve. Prandaj, është e rëndësishme të mbani një shënim në atë kod. Publikime කඩ Imazhi është si një pyll, një shigjetë, një veshje, një copë, një thyer.12 සංස්කෘතයෙහි එන i kufizuar dhe Seeman rendit dhe e angazhuar në linjë, periudhës, galvæṭiya, fshat, apo edhe sa më shumë fjala shenja kufi fushë simbolet, banka, image plazh rezolutë civilizuar përcjell kuptimin e Seeman fjalës.13 Prandaj, është një fakt se rezultatet e shkëmbinjve të shpellave, lumenjve, parqeve të egra dhe shpella që rrethojnë veten janë të përhapura në të gjithë vendin.

Pikat kufitare të Kautilya Interpretimi i ArteveInformacioni mund të merret edhe nga burime të ndryshme. Mbreti ka vënë në dukje shenjat e kërkuara. Të paraqitura në Kurunegala Shenjat e mëposhtme shfaqen dhe shkalla në të cilën janë përshtatur. "Rising gur dore mirë dhe Links te Ngjashëm Athugala mbyllur pishinë dhe përtej shkëmbinj lyerjen e lidhura me të mirë, dhe këtu është vendi ku mesazhet vlim me ujë njëzet e mijta Raknish Shpella e vënë të dy duart shpellë hacked guri pranverë prapa djalë adhuronte brenda varakenda"14 Vendi ku vendoset Taleja e Elaherës është "Nuk është një top i bashkangjitur në Alaskatra. Një shenjë e shkumës me katër gjysma."15 Sipas detajeve të vendit të Udugodës, që i përket vendit të lashtë Maya,Ka një shpatë në vendin e Udugodës."16 Një përshkrim i kërkesave të bëra në tekstin e Sri Lankës të librit Kadima Mumbai është dhënë më poshtë:

"Katër javë"
"Barouk, Zeruk, ishte mbjellë në kohën e katërmbëdhjetë".
"Gjirafë vë në pah katër frontet e gjirafës së kukullave të kukullave të Gira"
"Katër seksione të katër këndeve"
"Somosseh Galtam i lashtë u ndërtua nga katër engjëjt"
"Katër kënde"
"Lartësia e letrës është në formën e një letre në letra Tamil"17

Është e lehtë të shikosh pikat e ofendimit, gjë që e bën të duket se përmbajtja e fjalorëve është shumë e rastësishme. Ky nuk është një përshkrim i thesareve të fshehura në këtë vend, por përshkrimi i katër skenarëve që janë vendosur në Sri Lanka. Është e qartë nga gjenealogjia e mësipërme. Megjithatë, koncepti i koncepteve të therjes bazuar në pseudonime në vend ka qenë prej kohësh një jo-sekret. Është gjithashtu një çështje sigurisht për folklore, legjenda dhe shkrimtarë të ndryshëm për ta bërë këtë. Në industrinë e kinemasë lokale thesar, Ranmuthu Duwa වැනි චිත‍්‍රපට ගත් කළ ලාංකේය ප‍්‍රජාව තුළ නිධන් සංකල්පය පැලපැදියම් කිරීමට ද අමතක කළ නොහැකි මෙහෙවරක් ඉටු කොට ඇත. 1960 දශකයේ මෙරට ප‍්‍රථම වර්ණ සිනමා සිත්තම වූ Ranmuthu Duwa Pasi triumfoi, treshja ishte më e fortë. Arthur C. Clark, Mike Wilson, Rodney, John Clapper Dhe arkeologë detarë Peter Thormer Nga një ekip i të tjerëve, nga bregu jugor18 Mund t'i atribuohet në përvojën e vendit të paparë film, si dhe kontrabandën e antikave të vjedhura, si dhe përgjegjës për him.I ishte në gjendje për të shfrytëzuar ndjenjën e antikave në informata Curepe kohë bazuar.

Nuk ka kuptim në ligj dhe nuk ka asnjë kuptim në shumicën e Sri Lanka. Përsa i përket Aktit të Ndryshimeve të Antikave të Aktit 1998 Nr. 24, gjobat mund t'u shqiptohen keqbërësve dhe 5 vjet burgim. Askush që akuzohet se nuk e bën padrejtësinë e një personi mund të lirohet me kusht.19 Kjo çështje pozitive ligjore është marrë për të mbrojtur antikave dhe konsideratë është. Përgjegjësitë kryesore të Departamentit të Arkeologjisë dhe Antikiteteve, përshtatjen dhe zbatimin e tyre sektorin publik dhe privat dhe organizatave të tjera rritjen e procedurave, duke parë në veprimet destruktive të politikës, është duke u përpjekur të vështirë për të fshij. Megjithatë, i gjithë komuniteti nuk ka të drejtë të mbajë situatën në heshtje. Për abonentët e kësaj Uedure janë të gjithë komunitetin. Komuniteti University si dhe privatësia e argumentit të tyre pas gjuetisë mit viktimat meriton mund të sjellë Objekti tepër të tunduar për të shkatërruar identitetin e tyre, gjenerata e origjinës kanë tendencë për të mbajtur në zotërim vendin, një trashëgimi e tillë krenar për paraardhësit e lashtë derdhur djersë dhe nuhatje të qahen arsyetim. "Nëse gur hëne llambadar, nëse janë apo standardet, si dhe për të identifikuar natyrën e studimit të subjektit, madje edhe objekteve të projektimit, nëse ndonjë skulpturë, ai gjithashtu ndihmon për të njohur. "20

Lista e dobishme

 1. එම්. නේස්තුර්ග් (1981), Origjina e njeriut, ප‍්‍රගති ප‍්‍රකාශක මන්දිරය, මොස්කව්. 9
 2. Priyantha Gunawardena (2007), arkeologji, සමන්ති පොත් ප‍්‍රකාශකයෝ, ජා ඇල. 35
 3. – එම –
 4. Jī.pī. Malalasekera (2012), Anglisht - Sinhale fjalor, සීමාසහිත ඇම් ඞී. ගුණසේන සහ සමාගම, කොළඹ. 62
 5. Priyantha Gunawardena (2007), arkeologji, සමන්ති පොත් ප‍්‍රකාශකයෝ, ජා ඇල. 36
 6. HCP Bell (2005), Raport i Qarkut Kegalle të Provincës Sabaragamuwa, (Kothmale KBA Edmund, Departamenti i Arkeologjisë, Colombo.) Parathënie XI
 7. ඩබ්ලිව්.ඇස්. කරුණාරත්න (1990), ශී‍්‍ර ලංකාවේ පුරාවිද්‍යාවේ ඉතිහාසය, පරි. පේ‍්‍රමලාල් කුමාරසිරි, Historia e Departamentit të Arkeologjisë, පළමු වන වෙළුම, සංස්කරණය. නන්දදේව විජේසේකර, පුරාවිද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුව, කොළඹ. 3
 8. Formati i mëparshëm i Fidanishteve të 1887 Jo 17
 9. Urdhëresa e antikave të 1940 Nr. 9
 10. Malani Dias (1991), Epigraphical Notes, No.1-18, Department of Archaeology, Colombo. 66
 11. Kirama Wimalajothi Thera (2003), Sinhala Mahavamsa, බෞද්ධ සංස්කෘතික මධ්‍යස්ථානය, දෙහිවල. 38 පරි. 179 – 180
 12. HAPAbeywardena (1978), Rishikimi i tregut, සංස්කෘතික කටයුතු දෙපාර්තමේන්තුව, කොළඹ. 2
 13. - njëjtë -, 2
 14. - njëjtë -, 28
 15. - njëjtë -, 98
 16. - njëjtë -, 99
 17. - njëjtë -, 3
 18. Arthur C. Clark, (2014), Thesari i Reefit të Madh, පරි. මනෝ ප‍්‍රනාන්දු, ”මහාගල්වැටියේ මුහුදුබත් නිධානය,” සූරිය ප‍්‍රකාශකයෝ, කොළඹ. 59.
 19. Akti i Amendamenteve të Antikiteteve të 1998 Nr. 24
 20. Kē.bī.ē. Edmund (1999), kritika arti në Sinhala dhe Paranavitana, arkeologji, Redaktor. Sirisaman Wijethunga, Departamenti i Arkeologjisë, Colombo. 63
-------------------------------------------------- --------------------------------
 Ky artikull u botua për herë të parë në faqen e internetit www.archaeeology.lk/sinhala në 2018.01.24.
 -------------------------------------------------- -------------------------------
reklamat

1 KOMENT

 1. Ape rata vinasa kala, Indiyawa, Pasuwa Portugese, Hollands & Para Suddo, purawastu Unge ratawalwalata aran giya.Unge wala muze dahas ganak Ape purawastu thiyanwa. Eva Penna Penna Salli hoyanawa.Mul handakadapahan, Tripitaka poth.Veda Poth, teknologji Ape arangiya. Thanwath asdeka arala balamu.

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.