reklamat
E mërkurë, nëntor 14, 2018
ශ‍්‍රී ලංකාවේ මානව ජනාවාසකරණය පිළිබඳ ව තතු විමර්ශනය කිරීමේ දී එහි සමාරම්භය පුරා ශිලා යුගයෙන් (Paleolithic period) ආරම්භ ව මධ්‍ය ශිලා යුගය (Mesolithic period), ප‍්‍රාථමික යකඩ යුගය (Early Iron Age) ඔස්සේ විකාශනය වී ඇති ආකාරය ගවේශන හා කැනීම්වලින් තහවුරු කරගෙන තිබේ (Deraniyagala 1992:709-710; Deraniyagala 2007:4). මධ්‍ය ශිලා අවධියට පසුව එළිඹිය යුතු නව ශිලා යුගය පිළිබඳ යම් සාධක ප‍්‍රමාණයක් දොරවක ලෙනෙන් හා හෝර්ටන් තැන්නෙන් මෙන් ම මාන්තායිවලින් වාර්තාවන බව පර්යේෂකයින් (Premathilaka 2003; Wijepala in Deraniyagala 2007:59; Wijepala 2007:97-120).

kalendar

nëntor 2018

Nuk Ngjarje

Artikujt e fundit

Historia e historisë

Parahistoria e Sri Lanka 11: Mesjetare e Sri Lankës / Microcosph III / III ...

Njeriu ka për qëllim të kujdesem kryesisht për artin e qëndrimit, ndërsa zhvillimi i produktit me mendjen njerëzore, siç ishte edhe mundësi për të krijuar āśakta artit. Arkeologët dhe historianët e artit janë identifikuar nga kryeveprat e krijuara si rezultat i përparimit mendor vetë epokës purāśilā kur njeriu e lartë duke pasur parasysh nivelin e globale. Lock-njohur shpella në Francë læskōs jugore (rreth 20,000 vjet më parë) dhe në veri të Spanjës ælṭamīrā guhāvanhi (BC 34,000-12,000) dhe regjistrohen në muret e pikturave të famshme botërore dhe RS të kafshëve në këtë drejtim është. Përveç kësaj, shumë vende të botës me anë të gërmimeve arkeologjike kanë zbuluar vezë struci predha janë regjistruar, si dhe dekorata balte shënimet përgatitur mavudevan̆gana besohet të përfaqësojë gratë në formë të Rs deri në majë të mostrave janë të njohur purāśilā Era menduarit artistik. Dizajni është menduar si një vend kālanīrṇa madhyaśilā epokë përshtatet 35,000-20,000 gjithashtu tregon se kohën e udhëtimit rreth.

Parahistoria e Sri Lanka 10: Epoka Mesjetare / Mikrokozmike e Sri Lanka II / III ...

Kjo është e pamundur për të analizuar të gjitha të dhënat në Sri Lanka madhyaśilā mund të supozohet të jetë element kryesor i dietën e tyre.

Historia e hershme e Sri Lanka 9: Periudha mesjetare / micropolitane e Sri Lanka -...

Chandima Bandara, Departamenti i Arkeologjisë dhe Menaxhimit të Trashëgimisë, Ambanwala, Sri Lanka Rajarata University, Mihintale. Parathënie Nga epoka kulturore që haset për të studiuar të kaluarën njerëzore, antikiteti ...

Arkeologjia Detare dhe e Ujit

ලංකාවේ ඔරු වර්ගයේ යාත‍්‍රා

ඩබ්.එච්. රුක්‍ෂාන් ප‍්‍රියන්දන මුහුදු පුරාවිද්‍යා ඒකකය, කොටුව, ගාල්ල. සංක්‍ෂේපය මෙරට ජල යාත‍්‍රා භාවිතය පිළිබඳ ඉතිහාසය ක‍්‍රිස්තු පූර්ව යුගය දක්වා ඈතට විහි දී යයි. පුරාවිද්‍යාත්මක හා සාහිත්‍ය...

Epigrafia dhe shkrimi cirilik

Arkitekturë dhe arkitekturë

Historia e Artit dhe Artit

Arti vallëzues i burimeve arkeologjike të epokës Anuradhapura

Në procesin e ndërtimit të një kulture, ata zhvillojnë karakteristikat e tyre kulturore dhe i ndryshojnë ato sipas vendit të tyre dhe jetës së njerëzve dhe përshtaten me to. Kështu vallëzimi mund të fillojë kur krijohet një kulturë primitive. Mendohet se priftëria mund të përdoret për të festuar mundësitë për gjuetinë e fiseve, suksesin e gjuetisë, shiun dhe fitoret e luftës.
reklamat
X
GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!